KELIONĖ SUVARŽYTAME LAIKE ARBA KĄ VEIKTUM ATSIDŪRĘS UTENOJE XIX IR XX A. SANDŪROJE?

UTENA XIX XX A. SANDŪROJE IR ŽYDŲ bENDRUOMENĖS ISTORIJAĮ pabaigą einantys metai atnešė daug netikėtų, nemalonių suvaržymų ir baimių. Visame pasaulyje išplitusi pandemija pakeitė ne tik žmonių kasdienius įpročius, bet ir apribojo kelionių maršrutus. Šalys užsidarinėjo pavasarį ir rudenį, keliautojai  liko nusiminę, nepailsėję, nepatyrę naujų įspūdžių.

Suvaržymai neaplenkė švietimo ir kultūros įstaigų, dirbantieji ir besimokantieji taip pat privalėjo persiorientuoti, dirbti atskirti, kiekvienas savo namuose, tik retkarčiais susitikdami jaukiam gyvam pabuvimui kartu.

"Keramikos instaliacija: Utena XIX – XX a. sandūroje ir žydų bendruomenės istorija" - tai  vienas iš kultūros edukacijos projektų, sukurtas pasitelkus kūrybiškus suaugusius ir vaikus. Jis nebūtų  įvykdytas be paramos, kurią skyrė Lietuvos kultūros taryba, patikėjusi projekto išliekamąja verte.

Projekto metu Vyturių progimnazijos ir Vaikų bei jaunimo užimtumo centro mokiniai keliavo laiku ir susipažino su turtinga, įkvepiančia, mįslinga daugiakultūre senosios Utenos istorija. Sugrįžę atkūrė matytus vaizdus ir įamžino keramikoje.

Keramikos instaliaciją gyvai galėsite pamatyti pavasarį Utenos Vyturių progimnazijoje, vėliau pas mūsų partnerius Vyžuonose, Dusetų ir Svėdasų bibliotekose. 

Artėjant Kalėdoms,  kviečiame pasižiūrėti apie šį projektą sukurtą filmuką.

Kai darbai nuveikti, smagu prisiminti kūrybos procesą, jį aptarti  ir įvertinti, ar kūrybiniai sumanymai buvo motyvuojantys. Praskleiskime projekto „virtuvės“ užsklandą ir sužinokime, kaip sekėsi projekto dalyviams keliauti laiku ir iš nuotraukų bei pasakojimų susidaryti senosios Utenos vaizdą. Ar šis metodas pasiteisino, pasiteiravome projekto dalyvių.

Ar pavyksta susidaryti įspūdį apie XIX – XX a. Uteną iš nuotraukų ir pasakojimų ekskursijų metu?

Austėja M.: „Nuotraukos ir pasakojimai padeda geriau įsivaizduoti XIX – XX a. realybę. Susidariau įspūdį, kad Utena tuo metu buvo gyvesnė. Čia buvo lyg ir senamiestis su daug kavinukių, atmosfera buvo kitokia, nes dabar viskas sušiuolaikiškėjo“.

Erikas: „Ekskursija labai patiko ir buvo vertinga. Labai įdomu pasivaikščioti ir pasižiūrėti savo akimis. Ir dar kokį seną daikčiuką paslėptą gali rasti kokiuose krūmuose“.

Ieva: „Yra žmonių, kuriems gali būti neįdomu, tiems, kurie žiūri tik į priekį ir nesidomi praeitimi, bet man buvo įdomu“.

Ignas: „Man nuotraukos padeda sudėlioti bendrą senojo miesto vaizdų dėlionę“.

Jei galėtumėte laiko  mašina  nuvykti į XIX a. pab. – XX a. Uteną, ar norėtumėte išlipti iš laiko mašinos ir pasivaikščioti po Uteną, ar liktumėte  mašinoje?

Austėja M.: „Taip, išlipčiau, mačiau nuotraukose, kad keli namai yra išlikę, būtų įdomu prie jų nueiti ir pasižiūrėti, kaip jie atrodė tais laikais. Taip pat ten buvo kavinukių ir parduotuvėlių, būtų labai smalsu apsilankyti“.

Ignas: „Dvejoju. Ir noriu, ir ne, nes gal ten liga kokia nors plito, prie kurios mes nesam pripratę?“.

Gerdas: „Norėčiau išlipti ir pamatyti, kaip gyveno mūsų pro-proseneliai, norėčiau patyrinėti gatves, gal buvo kažkokių įdomių dalykų“.

Erikas: „Aš tikrai išlipčiau, man būtų smalsu pažiūrėti, kokia jų rutina, ką jie veikia, kaip dirba, būtų labai įdomu“.

Kasparas: „Aš norėčiau pajusti, ką žmonės jautė gyvendami XIX a. Norėčiau visur nueiti,  kur dabar lankausi ir pasižiūrėti, kaip vaizdas pasikeitė, tai ir mokyklos, ir parduotuvių vietos“.

Ugnius: „Labai norėčiau išlipti ir pasižiūrėti į miesto gyvenimą. Norėčiau nueiti, kur stovi mūsų mokykla ir surasti, ar ji ten buvo, ir savo dabartinių namų vietą apžiūrėti. Būtų labai smagu pasivaikščioti po visą miestą“.

Ieva: „O aš eičiau, kur veda akys, nes man patinka eiti ten, kur kas nors mane sudomina. Manau, atrasčiau daug dalykų, prie kurių norėčiau prieiti arčiau. Kažin, ar viską spėčiau pamatyti“.

Gerdas: „Man buvo labai įdomi Žydų gatvės nuotrauka. Šią gatvę aš norėčiau gyvai pamatyti, ten pirmiausia ir patraukčiau“.

XIX a. – XX a. sandūroje Utenoje gyveno nemažai  kitų tautų atstovų. Ką galvojate apie daugiatautę bendruomenę, ar norėtumėte tokioje gyventi?

Austėja V.: „Manau, labai būtų gerai išmokti daugiau kalbų, ne tik lietuvių, rusų ir anglų, man net ir rusų kalbą dabar sunku išmokti, kai ta kalba neturiu su kuo bendrauti“.

Austėja M.: „Manau, būtų ir pliusų, ir minusų.  Smagu, kad gali suprasti ir susikalbėti su daugelio tautų  atstovais, bet tuomet Lietuva nebūtų tokia lietuviška, norisi, kad būtų daugiau lietuviško kraujo žmonių“.

Ugnius pritaria Austėjai M.: „Pliusas, kad labai smagu susikalbėti įvairiomis kalbomis, bet jei reikėtų jas visas mokytis mokykloje, tuomet, kažin ar būtų taip smagu“.

Ignas: „Atrodo, kad  būtų  šaunu, bet kiek daug rūpesčių būtų miesto administracijai patenkinti visų bendruomenių poreikius“.

Ieva: „Taip, ir gali būti sunku įsidarbinti, nes Lietuva nedidelė  šalis“.

Kokios veiklos projekte labiausiai jums patiko, ką būtų galima padaryti geriau?

Austėja V.: „Man šiame projekte pats svarbiausias dalykas buvo dalyvauti su draugėmis, su kuriomis galima linksmai praleisti laiką ir kartu lipdyti, jei būčiau viena, projektas taptų ne toks įdomus“.
Erikas: „Man labai patiko pasivaikščioti ir klausytis istorijų. Būtų galima labiau išplėsti ekskursijas“.

Ugnius: „Buvo labai įdomu, o dar įdomiau būtų sukurti virtualią aplinką ir su akiniais pačiam pasižvalgyti po senovinę Uteną, taip būtų geriau suprantama, kas buvo anksčiau“.

Ieva: „Taip, vaikščioti labai patiko, nes šiaip mes bėgame-skubame ir beveik neatkreipiame dėmesio į aplinką, o dabar buvo proga pasižvalgyti, kas mus supa“.

Ką naujo  sužinojote?

Į šį klausimą dalyviai atsakė: „Labai daug naujo sužinojome, nes iki šiol apie miesto istoriją ir kitas bendruomenes nedaug žinių turėjome. Buvo įdomu išsiaiškinti, kodėl pvz., ta gatvė vadinama Žydų gatve“.

Gabiją Šlepetytę šis projektas inspiravo sukurti haiku:

Utenos dvaras
Čia Balsevičių rūmai
Buvo ten seniai
Mokiniams intensyvioji projekto dalis baigėsi, dalyviai vėl sugrįžo į karantininę Uteną ir laukia kitokių Kalėdų ir Naujųjų Metų švenčių, o organizatoriai  su viltimi laukia pavasario, kad galėtų parodyti projekto rezultatus ir susitikimų metu gyvai pabendrauti su į instaliacijos pristatymus susirinkusiais žmonėmis.

Filmuką galite pamatyti čia: http://openminds.lt/projektai/suvarzymai-atvere-duris-eksperimentams-trumpa-kelione-i-senaja-utena-ir-pazintis-su-joje-gyvenusia-zydu-bendruomene/

Projekto vadovė Rimantė Černiauskaitė-Kėrienė

UTENA XIX XX A. SANDŪROJE IR ŽYDŲ bENDRUOMENĖS ISTORIJA

2019mjpg

DSC 5440

DSC 5471

Komentuoti


Dienos informacija


Dienos vardadieniai:

Savaitės populiariausi

Patvirtintas 2021 metų biudžetas
26 Vas. 2021 10:36 - Super UserPatvirtintas 2021 metų biudžetas

2021 m. vasario 23 d. įvykusiame Utenos rajono sa [ ... ]

Plačiau
„Spiečius" kviečia į verslumo skatinimo renginių c...
24 Vas. 2021 15:35 - Super User„Spiečius

Nors „Spiečius" Utenoje dar neatvėrė savo dur [ ... ]

Plačiau
Naujausia informacija. Utenos rajono duomenys - 20...
25 Vas. 2021 14:41 - Super UserNaujausia informacija. Utenos rajono duomenys - 2021-02-25

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sve [ ... ]

Plačiau

PRISIJUNGIMAS / REGISTRACIJA

Apklausa

Ar laikotės karantino?

Naujausi skelbimai

SUPERKAME automobilius
( / Transporto priemonės)

noimage
02-22-2021

SKUBIAI PERKU 2 -JU KAMBARIU SUREMONTUOTA BUTA,
( / Nekilnojamasis turtas)

noimage
02-10-2021

Naudotas kompiuteris
( / Kompiuterija ir ryšio priemonės)

Naudotas kompiuteris
01-23-2021

Perku buta Utenoje
( / Nekilnojamasis turtas)

noimage
01-11-2021

Geologiniai grunto tyrimai
( / Darbas, paslaugos)

Geologiniai grunto tyrimai
01-06-2021

VANDENS ŠULINIŲ VALYMAS Tel.864385273
( / Darbas, paslaugos)

noimage
12-08-2020

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information