manoutena logo



Utenos pacientus itin domino naujovės dantų protezavimo srityje

DSC 3677 CopyPanevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK), praėjusį pavasarį organizavusi susitikimą su Panevėžio apskrities pacientų organizacijų atstovais, spalio 2-ąją surengė susitikimą su Utenos apskrities pacientų organizacijų nariais. Susitikimas vyko Utenos rajono neįgaliųjų draugijoje. Renginyje dalyvavo ir Utenos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro, Utenos kolegijos, rajono seniūnijos atstovai.

Susitikimo dalyvius Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo ir Kontrolės skyrių vadovai supažindino su aktualiomis įvairių sričių naujienomis – dantų protezavimo, šeimos gydytojo atliekamų laboratorinių tyrimų, kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių skyrimo, išdavimo pasikeitimais. Taip pat kalbėta apie medicininę reabilitaciją, eiles pas gydytojus specialistus, siuntimų išrašymą ir kt.


Bene labiausiai susirinkusiuosius domino dantų protezavimo, kompensuojamo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, tvarkos pasikeitimai. Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vedėja Sigita Paulauskienė paaiškino, kas dantų protezavimo srityje pasikeitė artimiausiu praėjusiu laikotarpiu, į ką pacientams reikia atkreipti dėmesį. Ji pažymėjo, kad sparčiai trumpėja dantų protezavimo laukiančių asmenų eilės ne tik Utenos, Panevėžio apskrityse, bet ir visoje Lietuvoje – iš PSDF biudžeto skiriama vis daugiau lėšų šiai paslaugai apmokėti, taip pat keičiasi kai kurie reikalavimai tam, kad kuo daugiau gyventojų galėtų gauti taip reikalingą paslaugą.


GAS vedėja atkreipė dėmesį, kad nebeliko 3 mėn. termino, per kurį būdavo privaloma kreiptis į odontologijos įstaigą, sulaukus iš ligonių kasos kvietimo protezuoti dantis – dabar dantų protezavimo paslauga turi būti suteikta per 3 metus, todėl nebeliko galimybės atidėti paslaugos teikimą. Įsirašyti iš naujo į eilę galima tik praėjus 3 metams nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos. Nuo šių metų sausio 1 d. pasipildė paslaugos gavėjų sąrašas – kompensuojamą dantų protezavimo paslaugą gali gauti ir tie, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.


S. Paulauskienė paragino asmenis, protezavusius dantis savo lėšomis ir laukiančius kompensacijų, iš karto nešti į ligonių kasą tai įrodančius dokumentus, kad vėliau nekiltų problemų dėl jų pateikimo. Taip pat paaiškino, ar galima keisti odontologą pradėjus protezavimo procesą, pateikė dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus ir atsakymus į juos, išvardijo pagrindines problemas, su kuriomis susiduriama dantų protezavimo kompensavimo srityje.


Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė teiravosi, ar galima įsirašyti į laukiančiųjų dantų protezavimo eilę, jei iki senatvės pensijos likę vos 2 metai. Kiti klausė, kur pirmiausia reikia kreiptis gavus kvietimą protezuoti dantis, į ką kreiptis, kai pamirštama, kada dantys buvo protezuoti savo lėšomis ir kt.


Po diskusijos, per kurią atsakyta į klausimus, Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras kalbėjo apie kitų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ypatumus – pasikeitusius šeimos gydytojo atliekamus tyrimus, siuntimų pas specialistus išrašymo, registravimosi pas gydytojus tvarką. Pacientų bendruomenė supažindinta su kompensuojamųjų vaistų skyrimo pasikeitimais, paaiškinta, kaip skiriama medicininė reabilitacija, kas turi įtakos tam, kad ne visiems ta pačia liga sergantiems ar vienodas traumas patyrusiems asmenims gali būti skiriama reabilitacija. Pažymėta, kad gydantis gydytojas, siųsdamas į medicininę reabilitaciją, vadovaujasi ne tik gydytojo reabilitologo išvada, bet vertina ir paciento būklę bei sąlygas, kurios kartais neleidžia skirti reabilitacijos.


Atkreiptas dėmesys, kad PSDF biudžeto lėšų šiai sveikatos atstatymo sričiai nėra tiek, kiek daugeliui norėtųsi, todėl ir gydymo įstaigų vadovai stengiasi reguliuoti ribotas lėšas. Asmenys, kuriems reikalinga pakartotinė, palaikomoji reabilitacija, paprastai rašomi į eilę, o tiems, kuriems sveikatos atstatymas reikalingas po traumų, operacijų, siunčiami į reabilitaciją nedelsiant.


Pacientų atstovai domėjosi, kiek kartų per metus galima skirti cholesterolio tyrimą, ar yra mokami skydliaukės tyrimai, ar galima prisimokėti už vaistą, jei siūlomas generinis, o norima naudoti originalų vaistą, klausė, ar galima pas gydytojus specialistus registruotis Vilniuje arba Kaune, kodėl gydytojai neskiria palaikomosios reabilitacijos, nors ši priklausytų.
Klausėjams atsakyta į klausimus, pateikta lankstinukų įvairiomis temomis.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Reklama: Odontologai Šiauliuose atsiliepimai

DSC 3677 Copy

DSC 3684 Copy

DSC 3689 Copy

Panašūs straipsniai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas