manoutena logo



Vaiko gerovės srityje – teisės aktų pokyčiai

2020 01 29 vaikoŠių metų sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir kitų su juo susijusių teisės aktų pakeitimai. 2020 m. sausio 28 d. Utenos rajono savivaldybėje vyko du susitikimai, kurių metu aptarti esminiai teisės aktų pokyčiai ir savivaldybės pasirengimas laiku užtikrinti pagalbą vaikui ir šeimai.

Prie apskritojo stalo kartu su Utenos rajono administracijos direktoriumi Audriumi Remeikiu, administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičiene, savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Lukoševičiene, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatore Dalia Vilkauskiene susėdo Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Gaigalienė, vyresnioji patarėja Lina Baranauskienė ir Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Utenos rajone patarėja Gailute Blažiene.


Susitikimo metu akcentuota, kad savivaldybė turi užtikrinti reikalingą pagalbą ir socialines paslaugas vaikui ir šeimai, teikiamų paslaugų kokybę, veiksmingumą ir savalaikiškumą, kad ši pagalba bei paslaugos atitiktų vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą poreikius, jų teisėtus interesus.


I. Gaigalienė pastebėjo, kad Utenos šeimos ir vaiko gerovės centras turi suformavęs stiprią specialistų komandą, kuri yra pajėgi suteikti reikiamą psichosocialinę pagalbą vaikui ir šeimai krizinėje situacijoje. Ji pažymėjo, kad savivaldybė nuosekliai vykdo perėjimą nuo institucinės globos prie bendruomenėje teikiamų paslaugų vaikui, įgyvendindama iš ES struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą bendruomeniniams vaikų globos namams įsteigti. I. Gaigalienė pasidžiaugė savivaldybės vadovų institucinės globos pertvarkos svarbos suvokimu ir reikšminga savivaldybės parama, siekiant įsigyti būstą bendruomeniniams vaikų globos namas įkurti. I. Gaigalienė akcentavo, kad be sėkmingai vaikus globojančių 5 šeimynų, savivaldybėje būtina turėti ir budinčius globėjus, kurie galėtų tėvų globos netekusius vaikus priimti bet kuriuo paros metu ir sudaryti jiems galimybę gyventi kuo artimesnėje šeimai aplinkoj, aptarė paskatos budintiems globėjams galimybes savivaldybėje.


Po dalykinės diskusijos su rajono vadovais į tarpinstitucinį pasitarimą susirinko Utenos rajono savivaldybės ugdymo įstaigų švietimo pagalbos specialistai, Utenos rajono socialinių paslaugų centro vadovai, atvejo vadybininkai, socialiniai darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro, Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centro vadovai ir specialistai, vaikų dienos centrų socialiniai darbuotojai, policijos, probacijos tarnybos ir kitų įstaigų bei institucijų specialistai, dirbantys su vaiku ir šeima.


I. Gaigalienė susirinkusiems pristatė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pokyčius, kurie apibrėžia veiksmus bei priemones teikiant pagalbą šeimai krizinėje situacijoje. Ji pažymėjo, kad priimant sprendimus ar imantis bet kokių veiksmų, susijusių su vaiku, turi būti atsižvelgiama į vaiko prigimtinę teisę augti biologinėje šeimoje. Vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią galimas tik kraštutiniu atveju, kai, atsižvelgiant į geriausius vaiko interesus, tai yra neišvengiama ir būtina, siekiant apsaugoti vaiką nuo realaus pavojaus jo fiziniam ir psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba reikšmingos žalos jo sveikatai atsiradimui, ir nėra galimybių vaiko apsaugoti kitais būdais. I. Gaigalienė aptarė grėsmės vaikui lygių nustatymą pakeitusį vaiko situacijos vertinimo procesą, akcentavo, kad laikinoji priežiūra vaikui tėvams prašant gali būti nustatyta ne ilgiau kaip 6 mėnesiams.


Susirinkusiems specialistams prisistatyta mobiliosios komandos grupė. Nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujai mobiliosios komandos sudarymo, specialistų atrankos ir jų darbo organizavimo tvarkos aprašo redakcijai, intensyvią pagalbą į krizę patekusiai šeimai ir (ar) vaikui mobilojii komanda teiks ne 14, o iki 30 dienų nuo jos sudarymo dienos, nustačius vaiko apsaugos poreikį.


Utenos rajono socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja Ligita Reišienė aptarė atvejo vadybos tvarkos aprašo pokyčius, akcentavo glaudų mobiliosios komandos ir atvejo vadybininkų bendradarbiavimą.


Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Utenos rajone patarėja G. Blažienė pažymėjo tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą, akcentavo, kad tik bendras darbas gali užtikrinti efektyvią pagalbą vaikui ir jo šeimai.


Apibendrindama pasitarimą, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė D. Vilkauskienė padėkojo susirinkusiems specialistams, pranešėjams ir visiems palinkėjo gerų sprendimų teikiant pagalbą į krizinę situaciją patekusiai šeimai, kad laimingų žmonių mieste gyventų laimingi vaikai kartu su savo mama ir tėvu.

2020 01 29 vaiko

Panašūs straipsniai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas